Czysta kuchnia, jak to zrobić krok po kroku?

0

Jak skutecznie wyczyścić kuchnie?

Usuwanie przypaleń

 

Kuchnia to serce każdego domu, dlatego musimy o nią dbać systematycznie. Systematyka da nam dodatkowy duży plusik, ponieważ sprzątanie kuchni zajmie nam tylko chwile. Oczywiście nie zawsze mamy czas, a przede wszystkim chęć na sprzątanie kuchni. Statystycznie każdy domownik w kuchni przebywa najdłużej w ciągi doby, a prawdziwa mama w kuchni spędza większość swojego czasu-dlaczego, ponieważ zawsze dba o nasze podniebienia.

No dobrze, ale zacznijmy od tego, jakie zabrudzenie najczęściej znajdują się w kuchni?


Z całą pewnością ogromna ilość tłuszczu, który osadza się dosłownie wszędzie.

Tłuszcz na frontach mebli kuchennych, nie widzimy tego od razu, ponieważ proces osadzania się warstw tłuszczy trwa. Przenosi się oczywiście dzięki parze z gotowania przepysznych posiłków.

Gdzie jeszcze znajdziemy osad z tłuszczu i dodatkowo kurzu? Na samej górze mebli kuchennych, tak wiemy, są różne osoby np. rozkładanie gazet itp. ale czy to się sprawdza? Sprzątając takie miejsce i ruszając, te gazety wszystko roznosi się po całym pomieszczeniu.

Zatłuszczony okap kuchenny to kolejne miejsce, gdzie nasz wróg tłuszcz osadza się w ogromnej ilości.

Oczywiście w kuchni są tłuste blaty robocze, lecz tę powierzchnię sprząta się najczęściej, ze względny na jej częste wykorzystywanie.

Podłoga w kuchni, również na niej występuje sporo tłuszczu-co oczywiście jest bardzo niebezpieczne.

Ok, myślimy, że powierzchnie tłuste w większości wymieniliśmy, to teraz zajmiemy się największym problemem, czyli przypaleniami.

Gdzie występują najczęściej przypalenia?

Zgodzicie się z nami, że przypalenia w piekarniku to spory problem. Chyba każda z Was również musiała szorować:

przypalony garnek,

przypaloną patelnie,

przypaloną blachę do pieczenia ciasta.

Spokojnie w tym krótkim wpisie podpowiemy jak poradzić sobie z przypaleniami każdej powierzchni.Od czego zacząć? Nasza propozycje jest następująca:

środek do czyszczenia okapów kuchennych

Sprzątać kuchnie zaczynamy od góry, czyli do szafek (tam, gdzie mogą być gazety). Jeżeli zobaczymy, że kurzu z tłuszczem jest naprawdę sporo, pomóż sobie odkurzaczem (dzięki temu nie rozniesiesz tego wszystkiego po całej kuchni). Jak już odkurzacz spełnił swoje zadanie, musimy wziąć dobry środek, który w 100% usuwa tłuste zabrudzenia (pamiętaj, to musi być środek o zasadowym pH, ponieważ tylko on usuwa tłuszcze). Najlepiej cały tłuszcz wycierać ręcznikiem papierowym i zaraz wyrzucać do kosza na śmieci. Na samum końcu przemyć wyczyszczoną powierzenie na górze szafek kuchennych czystą wodą i wytrzeć do sucha. Takie sprzątanie 4 razy w roku w zupełności wystarczy.

Świetnie, górę szafek już mamy posprzątaną, teraz zabieramy się za fronty mebli kuchennych. Dopiero po usunięciu warstwy tłuszczy z mebli kuchennych zobaczysz, a raczej przypomnisz sobie, jaki był ich rzeczywisty kolor. Do tej powierzchni również zalecamy środek o alkalicznym środowisku, który rozpuszcza tłuszcze. Najlepiej taki środek, który można rozcieńczyć. Dlaczego środek do rozcieńczania, ze względu na dużą powierzchnię, którą musimy wyczyścić. W tym wypadku najlepiej uczyć ściereczki typu mikrofibra, a następnie rozpuszczone zabrudzenie usunąć ręcznikiem papierowym i przemyć czystą wodą nie zapominając o wytarciu funtów mebli kuchennych do sucha. Jeżeli są fronty z wysokim połyskiem na samym końcu swietnie sprawdzą, się naturalne preparaty do mebli, które dają dłuższą ochronę przed osadzaniem się brudu. Jeśli nie posiadasz płynu dedykowanego do mebli możesz użyć płynu do szyb on również wybłyszczy fronty mebli i nie pozostawi smug. Ok, fronty mebli już są jak nowe, zabieramy się za kolejną powierzchnię, której również jest sporo w każdej kuchni.


Blaty kuchenne

Preparat do czyszczenia blatów kuchennychDo wyczyszczenia blatów kuchennych również będziemy potrzebować środek, który świetnie radzi sobie z tłuszczami. Jak widzisz potrzebujesz jeden jak narazie skuteczny środek do odtłuszczania powierzchni, dlatego szukaj jednego, ale skutecznego i bezpiecznego środka do usuwania tłustych zabrudzeń. Zapewniamy, że jest taki środek dostępny na rynku. Zwracamy bardzo szczególną uwagę na blaty z kamienia naturalnego, do tego typu powierzchni nie możesz używać środków o kwaśnym pH, dlatego że możesz nieodwracalnie uszkodzić powierzchnie i stanie się matowo i szorstka. Jeżeli tak się stanie brud będzie bardzo szybko się tam osadzał, a jak brud to oczywiście bakterie.

Po wyczyszczeniu blatu należy go przemyć czystą wodą, a następnie użyć preparatu do dezynfekcji powierzchni, którego nie trzeba spłukiwać. Blaty robocze mają kontakt z żywnością dlatego dezynfekcja jest bardzo ważna.

A teraz zabieramy się za najbrudniejszy etap sprzątania kuchni, usuwanie przypaleń.


Zaczynamy od piekarnika.

Środek do czyszczenia piekarnikaNależy zaopatrzyć się w preparat, który usuwa mocne przypalenia. Zwrócić należy uwagę, czy w składzie nie zawiera wodorotlenku sodu (ługu sodowego) to bardzo niebezpieczna substancja, która nie tylko może poparzyć Twoją skórę, ale opary są również szkodliwe dla naszego układu oddechowego. Jak już wybraliśmy preparat do usuwania przypaleń, nanosimy go na przypaloną powierzchnie i zostawiamy na chwile, aby środek na przypalenia zaczął rozpuszczać zabrudzenia. Tak wiemy są domowe sposoby na usuwanie przypaleń, ale czy są naprawdę skuteczne? No właśnie, pewnie już nie raz się przekonałaś, że różnie to bywa. Dlatego zalecamy skuteczny środek do usuwania przypaleń. Po kilku minutach możemy wziąć gąbkę kuchenną lub teflonowy druciak, który nie uszkadza powierzchni i usuwamy przypalenia. Wycieramy pozostałość ręcznikiem papierowym i sprawdzamy efekt. Jeżeli przypalenia nadal są czynność musimy powtórzyć. Identycznie postępujemy z przypalonymi garnkami i patelniami. Z doświadczenia wiemy, że jak jest powierzchnia czyszczona podgrzana do około 40-50 St. C, przypalenie szybciej się usuwa.

A na koniec zostaje nam co?Podłoga w kuchni.

Płyn antypoślizgowy do mycia podłógPrzy wyborze płynu do podłóg w kuchni odradzamy używania płynów uniwersalnych do podłóg. Dlaczego, ponieważ ich właściwości myjące są bardzo małe, świetnie pachną, ale czy zależy nam na zapachu fiołków, czy na wyczyszczonej podłodze wraz z fugami? Chyba na wyczyszczonej podłodze. Dlatego proponujemy wybrać płyn również o zasadowym pH, ponieważ tylko one mają mocne właściwości myjące. Zwróć uwagę na wydajność takiego płynu to ważne dla Twojego portfela. Pamiętaj, że najpierw lejemy wodę do wiaderka, a następnie płyn ta taka stara zasada „Pamiętaj chemiku młody zawsze lejemy kwas do wody "

I to tyle, po takich zabiegach Twoja kuchnia jest już sterylnie czysta. Możesz zapraszać gości.....

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl