Jak nie czyścić ram okiennych domowymi sposobami.

0

Domowe sposoby mycia ram okiennych PCV, mogą trwale uszkodzić okno?

mycie ram okiennych PCV

 

Każdy z nas wie, że czysta szyba w oknie to nie wszystko. Rama okienna PCV, jeżeli nie jest już śnieżno bała, może popsuć cały ten efekt wiosennego mycia okien, dlatego bardzo ważne jest stosować się do zaleceń producenta okien, ponieważ sposób mycia może mieć wpływ na nie uznanie gwarancji, jeżeli z oknem coś się stanie. 

Domowych sposobów na mycie i czyszczenie oraz doczyszczanie jest wiele, ale czy te domowe sposoby są skuteczne i bezpieczne do ram PCV? W tym krótkim artykule opiszemy najczęstsze domowe sposoby mycia ram PCV, które mają swoje zalety i wady. Pierwszym najcześciej stosowanym domowym sposobem jest używanie sody oczyszczonej wraz z sokiem z cytryny. Jak to działa?

 

Soda oczyszczona jest w formie proszku, a jej PH to 8, co to oznacza? 

soda oczyszczona

 

Jest to środowisko zasadowe, które usuwa zabrudzenia nie pochodzące z minerałów ( kamień z wody, wapno np. rdzawe naloty itp.) Lecz nie możemy stosować proszę na ramę okna PCV, ponieważ czyszcząc nawet szmatką zrobimy mikro rysy na powierzchni, a co za tym idzie usuniemy powłokę ochronną która jest na ramie okna. Dlatego często rozpuszczamy sodę oczyszczoną w wodzie. Niestety większość myśli że jak da dużo sody, a mało wody to działanie będzie silniejsze - niestety to wielki błąd! Soda nie jest w 100% rozpuszczona i nadal mamy delikatny proszek, który uszkodzi ramę okna PCV. Uszkodzona rama posada mikrorysy, w które bardzo szybko wnika zabrudzenie. Takie zabrudzenie jest już bardzo ciężko usunąć i zaczynamy używać coraz więcej siły fizycznej co sprawia, że uszkodzenia są coraz większe. Jedynym bezpiecznym sposobem na użycie sody jest naniesienie roztworu wodnego z sody na ramę i czekanie, aż zabrudzenie wierzchnie zacznie się rozpuszczać, ale jak długo można czekać? Dlatego nie powinniśmy używać tego domowego sposobu do czyszczenia ram okiennych PCV.

 

Soda oczyszczona + sok z cytryny:

soda oczyszczona i cytryna

 

Soda oczyszczona jest w formie proszku posiada PH 8, a wyciśnięty sok z cytryny PH 2,5, co to oznacza jak połączymy obie substancję? Działanie kwasu z soku cytrynowego z neutralizuje działanie sody oczyszczonej i tak naprawdę nie usuniemy żadnego zabrudzenia. Oczywiście używając siły fizycznej będziemy ścierać wierzchnią warstwę brudu na ramie okiennej PCV i będziemy mieli wrażenie, że rama PCV jest czysta. Niestety nie, to tylko złudzenie naszego oka, rama w ten sposób zostaje porysowana co daje nam efekt gorszy niż użycie samej sody jak opisaliśmy wyżej.

 

Kolejnym domowym sposobem jest gorąca woda i płyn do zmywania ręcznego. 

płyn do naczyń

 

Dlaczego gorąca woda...., dlatego że przy gorącej wodzie następuje mikro-drżenie cząsteczek wody, co powoduje rozbijanie cząsteczek brudu. Tylko gorąca woda szybko się ochładza i cząsteczki brudu w ten sposób rozciągamy na większej powierzchni co daje nam złudne wizualne wrażenie czystej ramy. Dlatego dodajemy płyn do zmywania ręcznego, który usuwa tłuszcz i inne zabrudzenia w kuchni. Oczywiście płyn do naczyń wspomaga usuwanie tłustych zabrudzeń, pod warunkiem że woda jest minimum ciepła. 

 

Następny domowy sposób na mycie ram okiennych PCV to roztwór 50/50 ocet i woda. 

ocet i woda

 

Prawdą jest, że ocet usuwa bardzo delikatne naloty mineralne ( kamień z wody itp.), a dodatkowo ma właściwości wybłyszczające. Lecz nie każdy lubi zapach octu. W tym przypadku, używanie tej metody nie przyniesie nam oczekiwanego efektu. Połączenie roztworu z octu oraz twardej gąbki spowoduje fizyczne uszkodzenie ramy okiennej PCV, przez porysowanie ramy. Dobrze wiesz, że jeżeli powierzchnia jest gładka zabrudzenie ma dużo trudniej by się osadzić. Dlatego tego sposobu również nie zalecamy.

 

Najgorszym sposobem na mycie ram okiennych z PCV jest używanie AMONIAKU ( sprawdzaj płyn do szyb, przed zakupem czy nie zawiera tej substancji), dlaczego? 

amoniak

Amoniak bardzo szybko reaguje z tworzywem PCV, co skutkiem jest nieodwracalne zżółknienie ramy, w tym wypadku już nic nie pomoże, a składanie reklamacji na zżółknięte ramy u sprzedawcy lub procenta nie będzie miało uzasadnienia niestety.

 

Dlatego zalecamy używania preparatu w formie płynu, który jest bezpieczny dla każdego rodzaju PCV. Najbezpieczniejsze środki myjące to preparaty ekologiczne, biodegradowalne. W tych preparatach są zawarte organiczne substancje chemiczne, które na codzień występują w naszym środowisku naturalnym.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl